امکانات قطار فدک برای سفر به مشهد

برای آن که به مشهد مقدس سفر کنید علاوه بر استفاده از وسیله نقلیه شخصی می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده کنید. با قطار، هواپیما و اتوبوس‌های مسافر بری می‌توان به مشهد مقدس سفر کرد، اما قطار یکی از راحت ترین وسایل حمل و نقل عمومی است.

شرکت قطار‌های فدک در سال ۱۳۹۳ وارد مسیر ریلی حمل مسافر شده است. فدک نام تجاری قطار‌های ساخت آلمان است که تحت مالکیت شرکت ریل پرداز نو آفرین در حال فعالیت است.

قطار فدک جزو قطار‌های لوکس و کلاس بندی شده است که با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت مسیر تهران _ مشهد را می‌پیماید. قطار‌های فدک دارای سه کلاس بندی است: کلاس اکونومی (عادی)، کلاس بیزینس (تجاری)، کلاس ویژه (فدک).

 

امکانات قطار فدک

قطار مسافر بری فدک دارای کلاس بندی است که مسافران تهران و مسافران مشهد می‌توانند بر اساس بودجه بندی که در اختیار دارند یکی از سه کلاس آن را که طبق استاندارد قطار‌های پنج ستاره طراحی شده اند، انتخاب نمایند. سرویس پذیرایی، دکور بندی، آموزش مهمانداران، امکانات داخلی واگن‌ها همگی بر اساس استاندارد قطار پنج ستاره است.

تمامی واگن‌های قطار فدک به سیستم اعلام آتش سوزی و سرویس‌های بهداشتی ایرانی و فرنگی مطابق با استاندارد‌های جهانی ساخته شده است. در هر کوپه دارای دو صفحه نمایش ال سی دی است که مسافران می‌توانند به انتخاب خود نمایش فیلم و موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

وجود وای فای و جی پی اس این امکان را به مسافران عزیز می‌دهد تا در طول سفر از فضای مجازی و انواع پیام رسان‌ها استفاده کنند و به کار‌های شخصی و اداری خود بپردازند.

درون هر کوپه دارای چهار تخت خواب مخصوص مسافران است و هوای درون کوپه را می‌توانند بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی گراد تنظیم کنند. علاوه بر این برای هر مسافر میز مخصوص غذا طراحی شده است تا وسایل خود را روی آن قرار دهد.

در فضای عمومی قطار مثل راهرو‌های دارای دوربین مداربسته است تا در صورت به وجود آمدن مشکل به آن رسیدگی شود. تمامی قطار‌های فدک عایق صوتی حرارتی هستند تا صداهای مزاحم را حذف کنند و مسافران در آرامش به سفر خود بپردازند.

 

خدمات مهمانداری قطار فدک

در هر واگن از قطار فدک یک کوپه مخصوص مهمانداران قرار گرفته شده است که در آن به کترینگ مواد غذایی سرد و گرم مجهز شده است. مسافران قطار فدک می‌توانند با فشار یک دکمه که در کوپه آن‌ها قرار دارد خدمه قطار را احضار کند و از خدمات آن‌ها بهره‌مند شود.

تمامی مهمانداران قطار فدک دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و به دو زبان انگلیسی و عربی تسلط کامل دارند. آموزش‌های تئوری و عملی مهمانداری حرفه ایی به تمامی خدمه داده شده است همچنین کل مهمانداران دوره‌های آموزشی پیشرفته زیر نظر شرکت اتریشی به نام DON را سپری کرده اند.

 

خدمات رفاهی موجود در قطار فدک

جهت احترام بیشتر برای استقبال از مسافران در هنگام ورود از فرش قرمز استفاده می‌کنند، همچنین برای عرض خوش‌آمدگویی به مسافران گرامی به آن‌ها نوشیدنی سرو می‌کنند.

با توجه به ساعت حرکت غذا تمامی وعده‌های غذایی اعم از صبحانه، ناهار و شام در ظروف چینی به مسافران عرضه می‌شوند و نیز با توجه به زمان حرکت عصرانه نیز سرو می‌شود. توجه داشته باشید که در کنار تمامی وعده‌های غذایی پیش غذا، دسر و نوشیدنی گرم پس از غذا نیز سرو می‌شود.

برای استراحت سرویس خواب با حوله ی مرطوب با کیفیت بالا به تمامی مسافران عرضه می‌شود. برای رفاه حال بیشتر مسافران هدفون و روزنامه ارائه می‌شود، همچنین امکانات صوتی و تصویری IPTV این اجازه را به مسافران می‌دهد تا فیلم و موسیقی دلخواه خود را انتخاب کنند و از این طریق با مهمانداران در تماس باشند.

برای کودکان زیر دو سال گهواره و برای افرادی که توانایی راه رفتن ندارند برای جابه جایی در ایستگاه‌ها ویلچر ارائه می‌شود.

 

خرید بلیط قطار فدک

مسیر تهران مشهد از پرترددترین مسیر‌هایی مسافرتی است که قطار‌های مختلفی با امکانات متفاوتی وجود دارد. برای تهیه بلیط قطار فدک هم به صورت آنلاین می‌توانید خریداری کنید و هم به صورت حضوری. اما توجه داشته باشید که به دلیل پر طرفدار بودن قطار فدک در زمان‌های اوج شلوغی مانند تعطیلات یا ایام مناسبتی بهتر است از دو هفته قبل یا زود‌تر بلیط خود را تهیه کنید.