بهترین زمان برای سفر به مشهد

 بارگاه ملکوتی امام هشتم، شهر مشهد را مقدس کرده است. هر ساله میلیون ها نفر زائر ایرانی و خارجی به این شهر مقدس سفر می کنند تا اوقات خود را در جوار ملکوتی امام رضا (ع) به خوشی سپری کنند.

شهر مشهد با وجود مرقد مطهر امام رضا به یک قطب زیارتی تبدیل شده است، علاوه بر یک شهر زیارتی مشهد با دارا بودن مکان های تاریخی و تفریحی مورد جذب گردشگران داخلی و خارجی شده است.

اکثر مسافرانی که قصد سفر به مشهد مقدس را دارند، معمولا این سوال را می پرسند که برای سفر به مشهد چه زمانی مناسب است؟

مناسبت های مذهبی

شهر مشهد همه همه روزه میزبان مسافران عزیزی است که به زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم می آیند. اما در ایام مذهبی مثل محرم و صفر و ماه رمضان حال و هوای متفاوتی در این شهر وجود دارد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که قادر نیستید زیاد به مشهد سفر کنید بهتر است در ایام مذهبی به این مکان مقدس بروید تا از شور و حال معنوی آن بهره‌مند شوید.

ماه رمضان

در این ماه پر برکت چندین بار تلاوت قرآن کریم در حرم امام رضا برگزار می‌شود. سخنرانی های مذهبی، مدیحه سرایی، جلسات تفسیر قرآن، نماز جماعت از جمله برنامه های ویژه‌ای است که در این ماه مبارک در حرم مطهر امام رضا برگزار می‌شود.

از فضیلت‌های پر فیض این ماه پهن کردن سفره افطاری در تمام طول ماه رمضان، در حرم مطهر امام رضاست که بسیاری از زائران به این سفره پر برکت دعوت می‌شوند. دعوت نامه سفره افطاری در ایستگاه راه آهن، فرودگاه، هتل و یا مهمانسرا‌های مشهد توزیع می‌شود که زائران با در دست داشتن کارت دعوت می توانند مهمان سفره افطاری امام رضا شوند.

محرم و صفر

اگر نمی توانید در ماه محرم و صفر به کربلا سفر کنید، بهتر است در این زمان به مشهد مقدس بروید. حال و هوای سوگواری در حرم امام رضا مخصوصا در روزهای تاسوعا و عاشورا فضایی معنوی و خاطره انگیزی را برای زئران به وجود می آورد. در این ایام همه روزه دسته های عزاداری از تمام خیابان های منتهی به حرم رضوی روانه می شوند و مردم در کوچه و خیابان عزای حسینی برپا می کنند.

در شب عاشورا مراسی به نام خطبه خوانی در حرم برگزار می شود که در این مراسم خادم ها حرم شمع به دست در اطراف صحن انقلاب می چرخند و عزاداری می کنند. در شام روز عاشورا مراسم شام غریبان یکی از دیرینه ترین مراسم های عزاداری خدام داخل حرم مطهر می‌باشد.

شهادت و ولادت امام رضا (ع)

از شلوغ ترین و پر فیض ترین زمان هایی که می شود از شور معنوی مشهد بهره مند شد، زمان شهادت و ولادت امام هشتم است. دهه کرامت و روز ولادت امام رضا تمامی اطراف حرم و داخل حرم با گل ها و چراغ های زینتی مزین می شوند. و مراسم هایی همچون مولودی، سرود خوانی و شعر خوانی فضای معنوی حرم را دو چندان می‌کند.

شهادت امام رضا از شلوغ ترین زمان های سال است که عده زیادی از عاشقان آن امام برای سوگواری به این شهر سفر می‌کنند. در این روز از قدیمی ترین آیین حمل تابوت نمادین امام رضا (ع) توسط عده‌ایی از بانوان شهر می‌باشد. همچنین به راه افتادن دسته‌های عزاداری از جمله شکوه این سوگواری است.

اعیاد مذهبی

برخی از افراد تمایل دارند تا در اعیاد مذهبی مثل عید غدیر، عید قربان، عید سعید فطر و جشن نیمه شعبان به مشهد سفر کنند و شادی خود را در کنار اهل‌بیت بگذرانند. در اعیاد مذهبی تمامی خیابان های منتهی به حرم و داخل حرم با چراغ های رنگی تزئین می شوند و داخل حرم نیز عطر گل های تزئین شده فضا را معطر و معنوی می کند.

چهره ی شاد شهر مشهد و حرم مطهر در اعیاد مذهبی خاطره ی خوشی را برای زائران رقم می زند. اما شلوغی بیش از حد جمعیت غیر قابل چشم پوشی است که زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا را سخت تر می کند.

گذشته از مناسبت های مذهبی، فصول سال نیز یکی از دلایلی عمده برخی از مسافرانی است که ترجیح می دهند در زمان هایی از سال سفر کنند که کم ترین شلوغی و بهترین وضعیت آب و هوایی را داشته باشد.

وضعیت اقلیمی مشهد

شهر مشهد در منطقه ای از جغرافیایی با آب و هوایی سرد و خشک است. که زمستان هایی استخوان سوز با حداقل دمای 15 درجه زیر صفر دارد و تابستان هایی گرم و خشک با حداکثر دمای 43 درجه بالای صفر دارد.

بهار

در 15 روز اول به دلیل تعطیلی عید نوروز از شلوغ ترین و گران ترین زمان ها برای سفر به مشهد است اما از 20 فروردین تا اواخر خرداد ماه بهترین زمان برای سفر به مشهد است. آب و هوای معتدل و کم جمعیتی مسافران این امکان را فرآهم می کند تا به راحتی زیارت کنید و هم از مناطق گردشگری نیز بهتر بازدید کنید.

تابستان

همانطور که زمستان طاقت فرسایی در مشهد وجود دارد گرمای شدید نیز در این فصل به چشم میخورد. به دلیل تعطیلی مدارس و افزایش سفر های تابستانی این فصل از شلوغ ترین و گران ترین زمان های سفر به مشهد است.

پاییز بهترین زمان برای سفر به مشهد

در فصل پاییز به دلیل باز شدن مدارس کمی از شلوغی و مشهد کاسته می شود، البته به  شرطی که در این فصل هیچ گونه مناسبت های مذهبی با سفر شما تداخل نداشته باشد. در این فصل هنوز سرمای زمستانی سخت شروع نشده است. و بهترین زمان برای سفر به مشهد است.

زمستان

اگر شما با زمستان های سرد هیچ مشکلی ندارید این فصل بهترین گزینه است، زیرا علاوه بر خلوت بودن جاده مشهد، هزینه های جانبی در این سفر نیز کاهش می یابد، اما برای گردش از آثار تاریخی و مذهبی ممکن است کمی مشکل پیدا کنید.

با توجه به مطالب ذکر شده می توانید بهترین زمان برای سفر به مشهد را انتخاب کنید. تا خاطره ای خوش برای خود و همسفرانتان رقم بزنید.