بازار‌های سنتی مشهد‌

مشهد مقدس یکی از شهر‌های مهم گردشگری ایران است. در واقع می‌توان گفت یکی از قطب‌های مهم گردشگری است که سالانه میلیون‌ها مسافر و زائر به این مکان مقدس سفر می‌کنند، به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در مشهد به این شهر پایتخت مذهبی ایران می‌گویند.

شهر مشهد، پایتخت مذهبی ایران، شهری زیارتی و سیاحتی است. شهریست که شما اگر به قصد زیارت به آنجا سفر کرده باشید، به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان، ناخوآگاه تمایل دارید تا بازدید کوتاهی هم از شهر و جاذبه‌های درون شهری آن انجام دهید.

یکی از جاذبه‌های مهم و قابل توجه وجود بازار‌های متعدد سنتی با بافت قدیمی است. خرید کردن و تهیه سوغاتی یکی از کارهایی هست که مسافران در طول سفر خود انجام می‌دهند در نتیجه آشنایی با بازار‌های سنتی به شما کمک می‌کند تا راحت تر سوغاتی‌های مورد نظر خود را تهیه کنید.

بازار فرش فروش ها

از بازار‌های سنتی مشهد می‌توان به بازار فرش فروش‌ها اشاره کرد. قدمت بازار فرش فروش‌ها از زمان تیموریان بوده که در حال حاضر به همان صورت بافت قدیمی خود باقی مانده است. قالی، قالیچه، فرش‌های دست بافت مشهد با بهترین کیفیت و متنوع ترین طرح‌ها را می‌توانید از این بازار خریداری کنید.

فرش مشهد آوازه ای جهانی دارد که جز بهترین و با کیفیت ترین فرش‌های صادراتی در جهان با متنوع ترین‌طرح‌ها شناخته شده است. قالی و قالیچه جز سوغاتی‌های گران قیمت و اصیل مشهد هستند.

بازار سنتی فرش فروش‌ها در میدان بیت المقدس مشهد جای دارد، این بازار سنتی به شکل گنبدی شکل که با خشت ساخته شده بود. به دلیل آتش سوزی در این بازار در دهه 40، موجب تخریب بازار شد که خوشبختانه با هزینه خود کسبه بازار دوباره به شکل سنتی، اما به صورت شیروانی بازسازی شده است. حجره‌های فرش فروشی با گاری‌های حمل فرش حال و هوای قدیم را برای بازدید کنندگان زنده نگه داشته است.

این صنعت بومی و کهن نشان از ذوق و هنر افراد خراسانی است که آوازه ای بلند دارد.

بازارسنتی عباس قلی خان

بعد از بررسی بازار فرش فروش‌ها بهتر از نگاهی به بازار سنتی پارچه مشهد نیز بزنیم. بازار عباس قلی خان در کنار مدرسه علمیه عباس قلی خان قرار دارد. این بازار سنتی رو باز در اطراف حرم مطهر قرار دارد. در گذشته بازار سنتی عباس قلی خان محل تجار نخ و پشم و نقشه قالی بوده است.

علاوه بر پارچه شما می‌توانید لوازم برقی، وسایل صوتی تصویری، لباس‌های جدید خارجی یا لوازم لوکس خارجی مانند کریستال، بلور چینی و اسباب بازی را از این بازار تهیه کنید.

خیلی از مسافران اعتقاد دارند که قیمت اجناس در این بازار بسیار پایین است به همین دلیل تمامی خرید خود را از این بازار می‌کنند.

بازار رضا

بازار رضا یکی از نام آوازه ترین و شهره ترین بازار سنتی مشهد است که به گوش تمامی مسافران آشنا است. بازار رضا دارای فضایی سرپوشیده است که در دو طبقه جمعا به طول سه کیلومتر در نزدیکی حرم مطهر رضوی قرار دارد. بازار سنتی امام رضا دارای تاریخچه کهنی است. در طبقه دوم این بازار کارگاه‌های کارگاه‌های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی و گلدوزی قرار دارند. در طبقه همکف نیست حجره هایی با اجناس متنوع وجود دارد.

شما می‌توانید سوغاتی هایی نظیر زرشک، زعفران، عطریات، تسبیح، مهر و سجاده، نبات و ابنبات، نخود و کشمش، اسباب بازی، انگشتر و پوشاک را از این بازار تهیه کنید.

بازار رضا در ضلع جنوب شرقی میدان بیت المقدس در نزدیکی حرم قرار دارد. بازار رضا دارای بافت قدیمی ولی تازه ساخت از شلوغ ترین بازار‌های مشهد به حساب می‌آید.

بازار سرشور

در سمت چپ خیابان خسروی نو بازاری به نام بازار سرشور قرار دارد. بازار رو باز سرشور از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین بازار‌های مشهد به حساب می‌آید که تمامی اجناس از قبیل آجیل و خشکبار، زرشک و زعفران، کیف و کفش و … را می‌توانید از این بازار خریداری کنید. بازار سرشور به عنوان اصلی ترین مرکز خرید زائران بوده است که در حال حاضر به دلیل خیابان کشی به دو قسمت تقسیم شده است. اما ترمیم و مرمت این بازار در دستور کار میراث فرهنگی مشهد قرار گرفته است.

بازار حضرتی

از بازار عباس قلی خان که عبور کنید به بازار سرپوشیده حضرتی می‌رسید. بازار سنتی حضرتی از قدیمی ترین بازار‌های مشهد است که تنها پوشاک مردانه در آن یافت می‌شود. نکته قابل توجه و تعجب بر انگیز این است که در این بازار شما اجناسی با قیمت ده هزار تومان هم می‌توانید پیدا کنید به طوری که افزایش قیمت دلار هیچ تاثیری در قیمت اجناس بازار حضرتی نداشته است.

بازار حاج آقا جان

بازار حاج آقا جان که امروزه به نام آُستانه پرست شهره است در قدیم در سر در ورودی این بازار یک رخت شویی خانه و حمام قرار داشت و در کنارش هم باغ رضوان بود اما بعد‌ها به دلیل توسعه حرم رضوی و تخریب این بازار امروزه تنها یک چهارم از این بازار باقی مانده است که همچنان در حال فعالیت است. پوشاک، نبات، زعفران و اجناس چینی از جمله کالاهایی است که در این بازار به فروش می‌رسد.

به جرات می‌توان گفت که همه مسافرانی که به مشهد می‌آیند حداقل یک بار از این بازار‌های سنتی مشهد مایحتاج خود را خریداری کرده اند و بخش عمده‌ای از سوغاتی‌های خود را از این بازار‌ها تهیه کرده اند. هرکدام از این بازار‌ها در واقع به سوغات و کالایی معروف اند. توجه کنید که برای تبرک هم که شده بیشتر مسافران نخود و کشمش را به عنوان سوغات امام رضا از مشهد برای دوستان و آشنایان خود می‌برند.

اما با توجه به این که هر بازار دارای سوغات و کالای منحصربه فرد خود است شما می‌توانید با کمک به مطالب بالا اجناس مورد نیازتان را تهیه کنید.